Dzięki uprzejmości pracowników KSM Nowogród Bobrzański stworzono jeszcze dogodniejsze warunki dla tutejszych jaszczurek zwinek. Kamieniowiska naturalnie posłużą także innym niewielkim zwierzętom.
Skrzek znaleziony podczas poprzedniej wizyty zmienił się w kijanki które opuściły już galaretowate osłonki ale jeszcze nie żerowały. Na tym etapie mają one skrzela zewnętrzne które wkrótce staną się wewnętrzne.
Dopiero co stworzone oczko wodne zostało już zasiedlone przez żabę śmieszkę. W stawie tuż obok widzieliśmy i słyszeliśmy żaby śmieszki, wodne i jeziorkowe, czyli żaby z kompleksu zielonych. Był też młody zaskroniec zwyczajny którego niestety nie udało nam się uwiecznić na fotografii. Dorosłego przedstawiciela tego gatunku widziano tego dnia przy Jeziorze Turowskim. Te kompletnie niegroźne dla człowieka węże są związane z wodą i polują na żaby, więc zrozumiałe jest ich tu występowanie. Staw na terenie KSM Nowogród Bobrzański okazał się także miejscem godów żab moczarowych i traszek zwyczajnych gdyż zaobserwowaliśmy samicę pierwszego z wymienionych i samca drugiego- na zdjęciach możecie zobaczyć jego szatę godową. Ten słoneczny i ciepły dzień pokazał nam jak liczebna jest tutejsza populacja jaszczurek zwinek, co nas bardzo cieszy.