W kwietniu zbiornik Rakowice wciąż jest ważnym przystankiem migrujących ptaków. Zaobserwowaliśmy tu m.in. płaskonosy, krakwy, głowienki, czernice, cyraneczki, cyranki, gągoły, nurogęsi, kszyki, łęczaki, samotniki, krwawodzioby, brodźce śniade i piskliwe, bataliony czajki, mewy białogłowe, a także dorosłą mewę żółtonogą.

Żwirownię cały czas odwiedzają także bieliki, zimorodki, czaple i kormorany, dla których jest ona dobrym miejscem do zdobywania pokarmu. Pod koniec kwietnia pojawił się również rybołów, który w poprzednich latach bardzo często polował na pływające w zbiorniku ryby.

Wśród ptaków, które gniazdują na terenie zbiornika, dużo radości dało nam obserwowanie młodych krzyżówek, które czujnie pilnowały się swojej mamy.
Tańczące już w marcu perkozy dwuczube przystąpiły już do budowy gniazd.
Sprawdziliśmy też, co się dzieje na przygotowanej przez nas wyspie. Na początku kwietnia na wyspie przebywała para gęsiówek egipskich, a od połowy miesiąca zaczęły nieśmiało odwiedzać ją mewy śmieszki, które w pewnym momencie nawet na niej tokowały. Na ten moment jednak nic nie wskazuje, żeby kolonia odbudowała się już w tym sezonie.
Pojawiły się również pierwsze sieweczki rzeczne, które w poprzednich sezonach gniazdowały na wyspie.
Wciąż czekamy na dolot rybitw rzecznych i mamy nadzieję, że w tym roku uda im się odnieść w końcu sukces lęgowy.

Z ssaków obserwowano m.in. zające, a także znaki obecności bobra i wydr.