Ubiegłego piątku tj. 27.05.2022 r., w KSM Nowogród Bobrzański, na przygotowanych przez nas gałęziowiskach widzieliśmy sporo jaszczurek zwinek, co świadczy o tym, że nasze działania przynoszą wymierne rezultaty. Zaobserwowaliśmy także dorosłą samicę tego gatunku bezpośrednio przy stercie trocin. Być może złoży lub już złożyła tam jaja.
Ogon jednego z młodocianych osobników był w trakcie odrastania, po autotomii. Z innych przedstawicieli jaszczurek na terenie żwirowni udało nam się zaobserwować padalca zwyczajnego, niegroźną, beznogą jaszczurkę, prowadzącą skryty tryb życia i niekiedy myloną z wężem.
Staw był pełen godujących żab z kompleksu żab zielonych, których samce rechotały i aktywnie poszukiwały partnerek. Spotkaliśmy w wodzie też wiele bardziej niepozornych lecz nie mniej fascynujących organizmów - larwy traszek zwyczajnych i żab trawnych. Te pierwsze posiadają skrzela zewnętrzne i płetwy, co wskazuje na ich przystosowanie do prowadzenia typowo wodnego trybu życia. Żywią się one bezkręgowcami wodnymi - oczlikami i dafniami. Kijanki, czyli larwy płazów bezogonowych, jedzą z kolei przede wszystkim glony, czym znacząco przyczyniają się do oczyszczania wody.
Na obszarze drzewostanu referencyjnego, graniczącego z kopalnią, znaleźliśmy dorosłą żabę trawną. Gatunek ten stanowi pokarm m.in. zaskrońców zwyczajnych, także występujących w tej okolicy.
Na naszym Facebooku znajdziecie krótkie filmiki przedstawiające m.in. larw traszek.
Dajcie znać czy Wam się podobają!